09 Aralık 2016 Cuma

Yemeksepeti.com 589 milyon dolara Delivery Hero'ya satıldı

Trafik Cezası Sorgulama (Araç Borç Sorgulama) Motorlu Taşıt Sorgulama

Araç Plakası yazılmış mevcut bulunan, radara yakalanan, motorlu taşıtlar vergi ödemesi, Trafik müeyyidesi ve ödenmiş-ödememiş olduğunuz bütün cezaları trafik müeyyide sorgulama sistemi ile öğrenmek istiyorsanız haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz. Trafik müeyyidesi sorgulama yapmak isteyen insanlar haberimizde verilmekte olan link üzerinden öğrenebilirler. Trafik Cezası Sorgulama ve daha fazlası Milliyet.com.tr'de Trafik Cezası Sorgulama (Araç Borç Sorgulama) Motorlu Taşıt Sorgulama

14 Nisan 2014 Pazartesi 11:47
Trafik Cezası Sorgulama (Araç Borç Sorgulama) Motorlu Taşıt Sorgulama

Araç Plakası yazılmış mevcut bulunan, radara yakalanan, motorlu taşıtlar vergi ödemesi, Trafik müeyyidesi ve ödenmiş-ödememiş olduğunuz bütün cezaları trafik müeyyide sorgulama sistemi ile öğrenmek istiyorsanız haberimizdeki linkten ulaşabilirsiniz. Trafik müeyyidesi sorgulama yapmak isteyen insanlar haberimizde verilmekte olan link üzerinden öğrenebilirler. Trafik Cezası Sorgulama ve daha fazlası Milliyet.com.tr'de Trafik Cezası Sorgulama (Araç Borç Sorgulama) Motorlu Taşıt Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Aracınıza ilişkin kesilmiş bütün trafik cezalarını sorgulayabilmek için alakalı bağlantıya tıklamanız yeterli. Trafik Cezası Sorgulama ile otomobilinize veya diğer araçlarınıza ilişkin bütün müeyyide makbuzlarını takip edebilirsiniz. Trafik cezalarınızı ödemek veya bu konular hakkında veri (bilgi) almak isterseniz haberimizin devamında bulabilirsiniz.

TRAFK CEZASI İLE İLGİLİ EMSAL SAYILABİLECEK BİR KARAR

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde vasıta sahibine gıyabında kesilen radar müeyyidesi, ‘10 günlük sürede tebliğ edilmediği’ sebebiyle mahkeme tarafından iptal edildi.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, önceki yıl 25 Eylül’de radar uygulamasında hız sınırını üstüne gecirdiği idda edilmesiyle 25 TR  plakalı aracın sahibi V.B.’ye 166 lira trafik müeyyidesi kesti. Cezanın 71 gün akabinde kendisine tebliğ edildiğini iddia eden V.B., tebligatın zamanında yapıldığını öne sürerek tutanağın iptal edilmesi için Pamukova Barış Ceza Mahkemesi’ne mürracaat da bulunda. Mahkeme, gıyapta kesilen trafik cezalarına ait yasaya göre 10 iş günü içinde tebligat işlemlerine başlanmaması gerekçesiyle trafik cezasını iptal etti.

Trafik Cezası Sorgula. Aracınıza ilişkin kesilmiş bütün trafik cezalarını sorgulayabilmek için alakalı bağlantıya tıklamanız yeterli.

TRAFİK CEZASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Kararda, trafik idari para müeyyidesi tutanaklarının tanzim edildiği tarihten 10 iş günü içinde tebligat işlemlerine başlanması gerektiği ifade edildi. Mahkemenin gerekçeli kararında şu şekilde söylendi: “Yasada belirtilen tebligat işlemlerine başlanması deyiminden tebligatın posta idaresine teslim edildiği tarihin anlaşılması lazım gelir. İdari para cezasını tanzim eden kurumun tebligat evrakını hazırlamış olduğu tarih ile tebliğin yapıldığı tarih arasında önceki sürenin değişiklik gösterdiği, müeyyide tanziminden aylar akabinde ilgililere tebligatların ulaşma ihtimallerinin yer aldığı, bu işlemlerin kişilerin mağduriyetine neden olabileceği hazırlanan tebligatların geçerliliğinin posta idaresine vermesi ile başlayacağı dikkate alınarak GZ574139 seri numaralı trafik idari para müeyyidesi suç tutanağının posta idaresine teslim edildiği tarih ile müeyyide tutanağının tanzim edildiği tarih arasında 71 gün geçtikten akabinde tebligat işlemlerine başlanmış olduğu anlaşıldığından 166 TL tutarındaki trafik idari para müeyyidesi suç tutanağının iptaline karar verilerek hüküm kurulmuştur

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın internet sitesinde haber olarak duyurulan bilgiye göre, müeyyide yemiş olanların tüketicilerin 31 Ekim 2013'de sona erecekcek indirim ve taksit imkanını kaçırmamaları için Borç Bilgilendirme Servisi'nden borcunu sorgulatması lazım geliyor.

Mükellefler talep eder internet vergi dairesi üzerinden, isterse TPC'ler için kendilerine en yakın nakil tahsilat şubelerinden birine idari para cezaları için de en yakın veraset dairesine gidip kendileri için hazırlanmış başvuru formunu vermek yoluyla 2011 öncesinde kesilen trafik ve idari para cezaları için indirimli müeyyide ve taksit imkanından yararlanabiliyor.

Araç kullanırken sürücü belgelerini beraberinde bulundurmayan veya trafik görevlisi talep ettiğinde belgesini göstermeyenler 172 lirayla cezalandırılacak.

Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte sürülen araçların emniyetle geçişini beklemeyen ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirenlerin müeyyidesi 172 lira olacak. Trafik polislerinin işaretlerine uymayanlar da 172 lira müeyyide ödeyecek.

Uyuşturucu ve alkolün müeyyidesi ağır

0,50 poromilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanan sürücüler, birinci defada 727 lira, ikinci defada 911 lira, 3 ve 3'ten fazlasında ise bin 462 lira müeyyide ödeyecek. Trafik polisleri, 5 sene içinde alkollü vasıta kullananların ehliyetine birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 sene, 3 ve 3'ten fazlasında 5 sene süreyle el koyacak.

Uyuşturucu ya da uyarıcı madde alarak vasıta kullananlara 3 bin 741 lira müeyyide yazılacak. Bu kişilerin ehliyetine de 5 sene el konulacak.

Uyuşturucu ya da uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığını veya alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla kollukça teknik cihazların kullanılmasını reddeden sürücüler 2 bin 78 lira müeyyide ödeyecek. Bu sürücülerin de ehliyetlerine 2 sene el konulacak.

Emniyet kemeri ve kask takmamanın müeyyidesi 80 liraya çıkarılacak.

Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımlarından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, sağlam olmayan ya da teknik şartlara aykırı olan aracı kullananlara da 80 lira müeyyide verilecek.

Görüşü engelleyecek ya da bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar ve eşya mevcut bulunan, tehlike yaratacak ya da çevredekileri keyifsiz edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira müeyyide ödeyecek.

HIZ SINIRI

Hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranında aşan sürücülere 172 lira, yüzde 30'dan çok aşan sürücülere ise 356 lira müeyyide yazılacak. 1 sene içinde hız sınırını 5 kez ihlal ettiği belirlenen sürücünün ehliyeti 1 sene geri alınacak.

Hızın tespitine yarayan cihazların yerlerini belirleyen ya da sürücüleri uyarı eden cihazları araçlarında bulunduranlara bin 462 liradan 2 bin 203 liraya kadar müeyyide verilecek.

Araçların hızlarını, kavşak, dönemeç, tepe üstleri, yaya geçitleri, hemzemin geçitler, tünel, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına giriş yapariken azaltmayan sürücülere 80 lira müeyyide verilecek.

Dönüş kurallarına riayet etmeyen sürücüler 80, geçme ve geçilme kurallarına uymayan veya yasak yerde önceki sürücüler ise 172 lira müeyyide ödeyecek. Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymayan sürücüler ile önlerinde giden araçları emniyetli ve yeterli bir mesafeden izlemeyip yakından takip eden sürücülere de 80 lira müeyyide verilecek. Kavşaklara yaklaşırken şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermeyenler de 80 lira ödeyecek.

Duraklamanın yasaklandığı yerler ile görüşün yeterli olmadığı tepelere yakın yerler ve dönemeçte duraklayanlara, kavşak, tünel, rampa, köprü ve bağlantı yollarına yerleşim birimleri içinde 5 metre, yerleşim birimleri dışında ise 100 metre mesafede duraklayanlara 80 lira müeyyide verilecek.

Park yasağı

Park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde, geçiş yolları önünde ya da üzerinde, yangın musluklarına her iki yönden 5 metre mesafede park eden sürücülere 80 lira müeyyide uygulanacak.

Kurallara makul şekilde park etmiş araçların çıkmasına mani olacak yerlerde park eden sürücüler de 80 lira müeyyide verecek. Yaya yoluna park edenler 80, engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerini kullananlara da 160 lira müeyyide yazılacak.

Araçlarda şartlara makul ışık donanımı bulundurmayanlara 356 lira, geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli ve yağışlı havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması durumunda sürücülere 172 lira müeyyide yazılacak. Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmanın müeyyidesi ise 80 lira olacak.

Cep telefonu kullanana 80 lira müeyyide

Taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 64, karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapan sürücülere ise 164 lira müeyyide yazılacak.

Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına makul olmadan araçlarda bulunduran, bu cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanan sürücüler ile araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak ya da kişilere zarar verecek şekilde saygısızca devam eden, araçlardan bir şey atan ya da döken, seyir halinde cep ya da vasıta telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücülerin müeyyidesi da 80 lira olacak.

KAZA YERİNDEN KAÇAN SÜRÜCÜ

Yaralamalı ya da ölümlü kazalarda olay yerinden kaçanlara 356 lira, kazayı yetkililere bildirmeyenlere ise 172 lira müeyyide verilecek. Kazazedelere yardım etmeden olay yerinden uzaklaşanlara da 172 lira müeyyide verilecek.

Araçlara izin almadan reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak takılması veya yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması durumunda sürücülere ve vasıta işletenlerine 80 lira müeyyide uygulanacak.

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksilerde ise taksimetre bulundurmayan veya kullanmayan sürücüler 356 lira, takoğraf ya da taksimetreyi sağlam olmayan imal eden veya bozan, bu durumdaki cihazları kullanan kişilere de 5 bin 519 lira müeyyide verilecek. Aracın muayene süresini geçirenler ise 80 lira ödeyecek.

Yayalara uygulanacak cezalar

Yaya ve okul geçitlerinin yer aldığı yerlerdeki geçitlerde, Yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmeyen yayalara 80 lira müeyyide verilecek.

Işıklı işaret ya da yetkili kişilerin olmadığını geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan ya da göz önüne aldığı halde makul zamanda geçmeyen Yayalar da aynı cezayı ödeyecek.
 

Aşağıda göründüğü üzere çıkan ekranda "PLAKA" , "TC. Kimlik Numarası" ve "Tescil Tarihi"(Ruhsatta yazan tescil tarihi) bölümlerini doldurarak "TAMAM" butonuna tıklıyoruz. Plaka bilgileri girilirken "06AA999" olacak şekilde olduğu gibi bitişik biçimde giriş yapılır. Türkiye de ilk kez yayına giren resimli anlatım şu ana kadar 4 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Maliye Bakanlığı Gelir idaresi başkanlığı web sitesi üzerinden sorgulama nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Radar Ceza Sorgulama

Karşımıza aşağıdaki gibi ama bilgilerin dolu olduğu bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda "CEZA BİLGİLERİ" tıklandığında aracımızın plakasına kayıtlı herhangi bir trafik müeyyidesi olup olmadığı görülecektir. (Örnek ekrandaki bilgiler emniyet amacıyla silinerek sunulmuştur)

Trafik Cezası Sorgulama nasıl yapılır

Yukarıdaki ekranda menüde bulunan "MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ" butonu tıklanarak MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergi) Borcu Görme ve Ödeme, "TAHSİLATLAR" butonu tıklanarak ödenmiş mevcut bulunan vergi ve cezalara ilişkin bilgilere ulaşma, "BEYANLI TRAFİK CEZASI ÖDEME" butonu tıklanarak bigilerine sahip olduğunuz trafik cezalarını kredi kartı ile ödeme imkanına sahip olacaksınız.

Trafik Cezası Ödeme Süresi

15 gün içinden ödeme yapılması durumunda erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz. Bu surenin geçirilmesi durumunda erken ödeme indiriminden yararlanılmayacağı gibi Daha akabinda gecikilen her ay için gecikme faizi karşınıza çıkacaktır. (15 günlük zaman müeyyide tebliğ tarihinden bu yana başlamaktadır.)

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Oranı Ne Kadar

Ceza tutarının % 25'i kadar erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz.

İnternetten Trafik Cezası Ödeme için Anlaşmalı Kredi Kartları

- Axess - Fish, Wings, Citi Axess, Wings Business ve Axess Business kredi kartları

- Bonus - Bütün Garanti VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS

- PARAF - Bütün Halkbank VISA ve MasterCard

- Maximum - Bütün İş Bankası VISA ve MasterCard

- Worldcard - Bütün Yapı Kredi VISA ve Mastercard, TEB, Anadolubank ve Albaraka Worldcard

- Advantage - Bütün HSBC VISA ve MasterCard

- Cardfinans - Bütün FİNANSBANK VISA ve MasterCard

- Asyacard - Bütün BANK ASYA VISA ve MasterCard

- Bütün TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)

- Bütün Vakıfbank, VISA ve MasterCard

- Bütün Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard

- Bütün Denizbank, VISA ve MasterCard

Plakadan yazılabilecek trafik cezalarına karşı vasıta sahiplerinin belirli aralıklarla plakadan trafik müeyyidesi sorgulama işlemini yapmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. (Erken ödeme inidiriminden faydalanmak için de önemlidir) Üzerinde ödenmesi lazım gelen müeyyide mevcut bulunan araçların muayenesinin yapılmadığını hatırlatmak isteriz. Yaşanılan sorunlarla ve tecrübelerle alakalı paylaşımlarınızı FORUM ya da Yorum bölümünde yapabilirsiniz. Temel Sayfamızı inceleyerek diğer bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Radar cezaları hususunda Trafik birimleri 2013 senesinde daha çok hassasiyet göstereceklerini belirtmektedir. Hız kuralları ve diğer trafik cezaları hususunda vasıta sahiplerinin daha dikkatli olmalarını hatırlatmakta yarar görmekteyiz.

Trafik Cezaları 2014 Ne Kadar

Kırmızı Işıkta Geçme 172 TL Peşin 129 TL

Hızlı Araç Kullanma   172 TL Peşin 129 TL (%10 dan, %30'a kadar hız limitini aşma)

Çok fazla Hızlı Araç Kullanma 356 TL Peşin 267 TL (%30 üzerinde kullanma)

Alkollü Araç Kullanma 1.defasında 727 TL Peşin 545,25 TL 2. Defasında 911 TL Peşin 683,25 3.defasında 1.462 TL Peşin 1.096,5 TL (Diğer cezalar için üstteki linki tıklayabilir ya da pratik tetkik için trafikcezalari.web.tr sitesine bakabilirsiniz)

2014 trafik cezaları bir evvelki yıla göre yaklaşık olarak % 4 artış göstermiştir.

Ücretsiz Plakadan Araç Ceza Sorgulama ve Ödeme

Gib (Gelir İdaresi Başkanlığı) resmi web sayfası üzerinden bedava plakadan vasıta müeyyide sorgulama ve ödeme işleminin yapılabilmesi için oluşturduğumuz bu sayfa ile rahatlıkla işlemlerinizi yapabilmenizi amaçlamaktayız.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün Alkollü Araç Kullanma Yazısı

  Kaza riskleri sebebiyle trafik polisi için, sürücülerin alkol kontrolünün özel bir önemi vardır. Sürücü, alkolmetre ile gercekleşen deneme sonucunda alkollü çıkarsa; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddesi gereğince para müeyyidesi ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (6) ay süreyle Trafik Polisince geri alınır.

  Aynı sürücü aynı suçu işlerse; tekrar Kanunun alakalı maddesi gereğince para müeyyidesi ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (2) sene süreyle Trafik Polisince geri alınır.Aynı sürücü üçüncü defa alkollü olarak vasıta kullanırken tespit edilirse, kanunun alakalı maddesinde belirtildiği şekilde para müeyyidesi ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (5) sene süreyle Trafik Polisince geri alınır. Ayrıca (6) aydan az olmamak üzere hafif hapis müeyyidesi uygulanılır. (5) sene süreyle geri alınan sürücü belgesi sahipleri, 5. Senenin sonunda, psiko-teknik düşünme ve psikiyatri muayenesi akabinda durumu makul olanlara belgeleri iade edilir.

  Alkollü vasıta kullanmaktan binaen sürücü belgeleri geri alınan sürücüler , Sürücü belgesine el koyan Trafik birimine ya da en yakın Trafik Denetleme şube Müdürlüğüne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ve 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda gercekleşen değişiklikten binaen alakalı kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının hepsinin tahsil edildiğini gösteren "ödemesi yoktur" belgesi ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Trafik Cezası  TC Kimlik No vasıta borç sorgulama Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme... Trafik Cezası Sorgulama 2014 (trafik müeyyidesi ve vergi borçları) Plakadan Araç borç sorgulama-gib.gov.tr... Plakadan Araç borç sorgulama işlemlerinin nasıl ve nereden yapıldığını merak edenler buradan öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası alıp almadığınızı merak mı ediyorsunuz tıkla öğren! Plakadan Araç borç sorgulama (gib.gov.tr)... Plakadan Araç borç sorgulama işlemlerinin nasıl ve nereden yapıldığını merak edenler buradan öğrenebilirsiniz.
Kaynak: milliyet İnternet Yayını

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV